Træner: Alfred Sejr Nørgaard (til 14. juli 1957), Fritz Gotfredsen (fra 15. juli 1957)
 

Målscorere (78 mål): Jørgen Nielsen 15, Ove Nielsen 9, Kaj Jensen 8, Erik Olsen 8, Ole Backe 7, Keld Christensen 6, Keld Andersen 6, John Hvid Christensen 5, Jens Theilgaard 4 (2 straffe), Mogens Friis 2, Erik Stub-Nielsen 2, Verner Christiansen 2, Svend Aage Andersen 1, Ernst Müller 1, Selvmål af modstandere 2. 
 
Benyttede spillere (28 ialt): Jens Theilgaard 38, Svend Aage Andersen 38, Jørgen Nielsen 36, Lothar Genath 31, Per Krogh 31, Ole Backe 27, Ove Nielsen 25, Erik Olsen 20, Keld Christensen 20, Leif Sørensen 18, Verner Jacobsen 18, Keld Andersen 17, Verner Christiansen 16, Kaj Jensen 14, Børge Blom Andersen 14, Henning Bender 11, Johannes Bergh 8, John Hvid Christensen 7, Mogens Friis 6, Erik Schultz 5, Erik Stub-Nielsen 3, Robert Winding 3, Ernst Müller 3, Kurt Nielsen 3, Willie Bjørn Andersen 2, Frode Jensen 2, Max Jensen 1, Helmuth Christiansen 1.
 

1956/57

3. Division, nr. 3

   
Dato H/U Modstander Res. Pause Tilsk Målscorere
Aug. 12 H Otterup 3-2 (2-1) 1400 John Hvid Christensen, Mogens Friis 2
  19 U Stege-Lendemark BK 0-1 (0-0) -  
  26 H B.1901 5-0 (3-0) - Jørgen Nielsen 3, Keld Andersen 2
Sep.  9 U Frederikshavn f.I. 
(LP 1.rd)
5-2* (1-1) 3500 Jørgen Nielsen 3, John Hvid Christensen 2
   23 H Fremad Amager 4-1 (3-1) - Jørgen Nielsen 2, John Hvid Christensen, Svend Aage Andersen
  30 H Aalborg Chang I.K. 2-0 (1-0) - John Hvid Christensen, Ove Nielsen
Okt. 7 U Vejle Boldklub 
(LP 2.rd)
1-4 (1-1) 3200 Ove Nielsen
  14 U Randers Freja 2-2 (2-2) - Kaj Jensen 2
  28 U Nakskov Boldklub 4-3 (0-1) - Jørgen Nielsen 2, Erik Olsen, Ove Nielsen
Nov. 4 H Frederikshavn f.I. 2-0 (1-0) 1100 Kaj Jensen 2
  11 U AaB 1-0 (1-0) - Jørgen Nielsen
  18 U Brande I.F. 1-3 (1-1) - Erik Stub-Nielsen
Dec. 2 H Ikast f.S. 0-5 (0-2) -  
Mar. 24 U Otterup 1-0 (1-0) 300 Keld Christensen
  31 H Stege-Lendemark BK 8-1 (3-0) 1000 Keld Christensen, Erik Olsen 3, Kaj Jensen 2, Jørgen Nielsen, Ole Backe
Apr. 3 H Nakskov Boldklub 4-1 (2-0) 1000 Keld Christensen, Kaj Jensen, Ole Backe, Jens Theilgaard (st)
  14 U Aalborg Chang I.K. 1-1 (0-1) 3600 Ole Backe
  21 U Ikast f.S. 1-1 (1-1) 5700 Keld Christensen
  28 U Randers Freja 0-1 (0-0) 5000  
Maj 12 H Brande I.F. 3-1 (1-1) - Erik Olsen 2, Keld Andersen
  19 U B.1901 1-1 (1-1) 3000 Jørgen Nielsen
  26 U Frederikshavn f.I. 1-1 (0-0) 6000 Svend Poulsen (sm)
  30 H Randers Freja 1-0 (1-0) - Ernst Müller
Juni 2 U Fremad Amager 0-2 (0-1) -  
  9 H AaB 1-1 (0-0) - Jørgen Nielsen
Aug. 4 U Stege-Lendemark BK 1-1 (0-1) - Ole Backe
  11 U Nakskov Boldklub 
(LP 1.rd)
3-2 (3-1) - Erik Olsen 2, Ove Nielsen
  18 U Ikast f.S. 2-1 (1-0) - Ole Backe, Jørgen Nielsen
  25 H AaB 2-0 (1-0) - Keld Christensen 2
Sep. 8 U Sønderborg (LP 2.rd) 1-0 (1-0) - Verner Christiansen
  15 H Frederikshavn f.I. 1-2 (1-0) 2000 Ove Nielsen
  29 U Aalborg Chang I.K. 1-3 (1-1) - Verner Christiansen
Okt. 5 U Rødovre (LP 3.rd) 1-2 (1-0) - Keld Andersen
  20 H Brande I.F. 4-0 (2-0) - Ole Backe 2, Keld Andersen, Jørgen N. Hansen (sm)
  27 H Nakskov Boldklub 5-0 (2-0) - Ove Nielsen 4, Jens Theilgaard
Nov. 10 U Fremad Amager 0-2 (0-2) -  
  17 H Otterup 3-1 (2-1) - Jens Theilgaard 2 (1 st), Kaj Jensen
  24 U B.1901 2-2 (0-0) - Erik Stub-Nielsen, Keld Andersen
LP: DBU's Landspokalturnering
*: Efter forlænget spilletid. Ordinær kamp 2-2. Forlænget spilletid 3-0.


 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.