Michael Edvold Sørensen


 
Fulde navn:
Michael Edvold Sørensen
Kaldenavn: Miller eller Edvoldo
Fødselsdato: 6. august 1984
 
Klubber: Avarta, KB / FC København, Brønshøj Boldklub, Elite 3000 Helsingør
 
Debutkamp for Elite 3000 Helsingør:
-
  
 

Karrieren:
Klub Sæson Række Kampe Mål
Avarta (ungdom)
KB / FC København (ungdom)
KB (2002-04) ? ?
Brønshøj Boldklub (2004-11) over 200 ?
Elite 3000 2011/12 2. Div Ø Se aktuel sæson her
Antallet af kampe omfatter både turneringskampe samt officielle pokalkampe under SBU og DBU. En kamp medregnes kun hvis spilleren har været på banen fra start eller er blevet indskiftet.
Opdateret 29. juli 2011
Michael Edvold i sin første optræden for Elite 3000 - mod Brønshøj i Tingbjerg Idrætspark. Foto: Claus Birch.Efter syv sæsoner i Brønshøj var det en stor beslutning der blev taget, da 26-årige Michael Edvold Sørensen i sommeren 2011 skiftede den hvepsestribe trøje ud med den lyseblå. 
 
Efter mere end 200 kampe for Tingbjerg-klubben havde den rutinerede venstreback mistet den faste plads i startelleveren og det fik ham til at søge nordpå i jagten på mere spilletid. Et skifte fra 1. division til 2. division øst, men ikke et skud i blinde fra forsvarsspilleren, der fra sin tid i FC København kendte Elite 3000's cheftræner Benny Gall.
 
- Han er en spiller, vi længe har haft i kikkerten og som vi mener, kan styrke forsvarskæden, fastslog sporschef Johnni Christensen.
 
- Han er en rigtig forsvarsspiller, der er skolet til det, fra han var helt ung og som passer ind i det system, vi gerne vil spille. Både fordi han har store defensive kvaliteter, men også er teknisk dygtig og har offensive kvaliteter, lød det fra cheftræner Benny Gall.
 
Hovedpersonen selv erkendte, at det var vemodigt at forlade Brønshøj efter syv år:
- Jeg har været glad for at være i Brønshøj, men det har knebet med spilletid på det sidste. Jeg vil være et sted, hvor jeg ved, at man satser på mine kvaliteter, sagde Michael E. Sørensen, der til dagligt arbejder som skolelærer i Kastrup.
 
"Miller" eller "Edvoldo" som han blev kaldt i Brønshøj, kom til Brønshøj fra KB i august 2004 og blev kåret til årets spiller hos hvepsene i 2005-06. Han er kendt som spilleren med det gode overblik, et stærkt venstreben og nogle særdeles kvalificerede indlæg, også fra dødbolde.
 
I sin ungdomstid i KB / FC København spillede han 3 kampe på U/16-landsholdet, alle i marts 2000 i en turnering i Portugal mod Sverige, Portugal og Tyskland.
 
Som ungdomsspiller i Avarta vandt han i 1998 det uofficielle danske mesterskab for drenge, for snuden af de store klubber og valgte derefter sammen med holdkammeraterne Martin Bergvold og Morten Bertolt at skifte til KB. Et meget talentfuld drengehold iøvrigt, der også talte navne som Olcay Senoglu og Thomas Møller Madsen.
 
Michael Edvold Sørensen fik pudsigt nok sin første optræden i Elite 3000 trøjen i en kamp mod den klub som han netop havde forladt, i en træningskamp på sin gamle hjemmebane Tingbjerg Idrætspark.
 
 


 
 
 

 

© Claus Birch            Information om copyright, billedrettigheder m.m.